Tervetuloa upouuteen Pikkujätti Ouluun!

pikkujätti
Pikkujätti avaa 10. helmikuuta ensimmäisen lasten lääkäriasemansa Oulussa.

Pikkujätti aloittaa Oulun valloittamisen avaamalla Oulun keskustaan ensimmäisen toimipisteensä. Samalla sisaryritys Lääkärikeskus Aava laajentaa merkittävästi toimintaansa Oulussa.

Aavan ja Pikkujätin omistaa Ahon perheen viisi sisarusta, jotka ovat toimineet terveydenhoitoalalla isänsä Juhani ”Jussi” Ahon jalanjäljissä. Aava juhli viime vuonna 60-vuotissynttäreitä, kun taas Pikkujätti on auttanut perheitä lasten terveyshuolissa vuodesta 1989 lähtien. Yritykset ovat osa Aho Groupia, johon kuuluvat myös Rukan ja Pyhän hiihtokeskukset.

Aava on tarjonnut lääkäripalveluita Oulussa sekä yksityisasiakkaille että yritysasiakkaille vuodesta 2014, mutta toiminta on keskittynyt pääasiassa työterveyshuoltoon. Nyt lääkärikeskuksessa nähtiin potentiaalinen laajenemisen paikka juuri Oulussa.

– Oulu on elinvoimainen ja kiinnostava kaupunki lääkärikeskustoiminnalle. Oulun väestönkasvu on tasaisessa kasvussa ja kaupungissa on merkittävä määrä lapsiperheitä, joka kannustaa meitä tuomaan laadukkaat Pikkujätin lastenlääkäripalvelumme myös Ouluun. Toisaalta kaupungissa on myös paljon kasvavia ja elinvoimaisia asiantuntija- ja teknologiayrityksiä, joille voimme tarjota kokonaisvaltaisia palveluitamme hyvinvointiin ja työssä jaksamiseen, sanoo Aavan ja Pikkujätin toimitusjohtaja Ove Uljas.

Laajemmat palvelut ja aukiolot

Uuden toimipisteen aukeamisen myötä Aavan toiminta Pohjois-Suomessa kasvaa merkittävästi. Toimitilojen koko Oulussa kasvaa roimasti, mikä mahdollistaa palveluvalikoiman ja aukioloaikojen laajenemisen.

– Aava tulee tarjoamaan varteenotettavan vaihtoehdon niin työterveyden asiakasyrityksille, yksityisasiakkaille kuin ammattilaisillekin. Pikkujätti puolestaan avaa oululaisille perheille täysin uuden mahdollisuuden hyödyntää lastenlääkäreitä ja muita lasten terveyden ammattilaisia, sanoo Oulun yksikönjohtaja Elina Ranta.

Oulu on jo yhdeksäs kaupunki, jossa Pikkujätin lapsiin vihkiytynyt henkilöstö pääsee auttamaan lasten terveyshuolissa Mauri Kunnaksen koirahahmoilla viihtyisiksi rikastetuissa tiloissa.

– Meillä on vahva luotto, että monipuolisesti ja osaavasti lapsipotilaiden tarpeisiin keskittyvä lasten lääkäriasemamme tulee saamaan hyvän vastaanoton oululaisilta perheiltä, sanoo Pikkujätin vastaava lääkäri Paula Selkälä.

Artikkelit ja tiedotteet
Pikkujätti Turku lasten aula, havainnekuva Pikkujätti avaa lasten ja nuorten lääkäriaseman Turkuun
Kauppakeskus Hansa saa joulukuussa Aava Turun kaveriksi upouuden Pikkujätin, joka palvelee perheitä lasten ja nuorten terveyshuolissa.
Lue lisää
Riikka ja Ulla Kun pehmolelu saa ensin laastarin – Näin potilasturvallisuus näkyy lapsen lääkärikäynnillä
Valtakunnallista Potilasturvallisuuspäivää vietetään 17.9. Turvallinen hoito on parhaimmillaan huomaamatonta: se tuntuu lapsen mielestä lempeältä rutiinilta ja huoltajan mielestä selkeältä etenemiseltä.
Lue lisää
Jarkko-Kantoluoto- Jarkko Kantoluoto on Aavan ja Pikkujätin uusi markkinointi- ja viestintäjohtaja
Aavassa ja Pikkujätissä Jarkko Kantoluotoa kiehtoo inhimilliset arvot ja pitkäjänteinen tekeminen perheen omistuksessa.
Lue lisää
FacebookTwitterLinkedIn